Sympozium 2019
přednášky přednášející
Kaktusy v ledu a sněhu Hans Fröhning (DE)
Cleistocactus a příbuzné rody Martin Lowry (Velká Británie)
Sukulenty od Jemenu po Jižní Afriku Bob Potter (Velká Británie)
Pěstování kaktusů k přírodnímu vzhledu – umění nebo technika? Andrea Cattabriga (IT)
.
Tradiční pražské sympozium se uskutečnilo 25.března v přednáškovém sále Městského úřadu Prahy 8 Libně v ulici U Meteoru 6/147. Úvodní slovo měl předseda pražského spolku Lubaš Berka . Přivítal přednášející , účastníky a seznámil nás s programem sympozia .
Záznam přednášek zajistil Karel Halbich . DVD bude k mání ve spolkové knihovně .
Kaktusy v ledu a sněhu - Hans Fröhning (DE)


Více než 35 let experimentů s kaktusy které Hans Fröhning pěstuje na úpatí Alp v nadmořské výšce 600m. V zimě své kaktusy nechává zapadnout sněhem a tak přečkají celou zimu i ty největší mrazy . Na jaře pak dává zastřešení a tak reguluje jarní a letní zálivku. Je jasné že toto pěstování vydrží jen určitá část kaktusů ale ty svou krásou vše vynahradí. Mohli jsme vidět obrázky rozkvetlých sklerokaktusů eskobarií nebo echinocereusů .
Cleistocactus a příbuzné rody - Martin Lowry (Velká Británie)

Druhou přednášku o cleistokaktusech prezentoval Martin Lowry . Velmi pečlivě připravená a přehledná mapa výskytu jednotlivých druhů cleistokaktusů . Vše doplněné kvalitními obrázky rostlin jak z kultury tak z přírodních lokalitách výskytu . Také se zmínil o příbuznosti jednotlivých druhů mezi cleistokaktusy a ostatními kaktusy podle rozborů DNA.
Sukulenty od Jemenu po Jižní Afriku - Bob Potter (Velká Británie)

Třetí přednáška od Boba Pottera zaměřená na sukulenty Afriky a Jemenu. V Jemenu působil přes tři roky a tak cestoval po nalezištích sukulentních rostlin . Viděli jsme výběr pěkných obrázků z Jihoafrické republiky Somálska nebo Jemenu .


Pěstování kaktusů k přírodnímu vzhledu – umění nebo technika? - Andrea Cattabrigam (IT)

Poslední přednášku prezentoval sympatický Andrea Cattabrigam z Itálie. Vystudoval přírodní vědy a v devadesátých letech měl možnost studovat lokality kaktusů v Mexiku. Využil své vědecké zkušenosti a při pozorování kaktusů na lokalitách sbíral podrobnosti o zeminách v kterých kaktusy rostou. Po návratu do Itálie pak tyto poznatky přenesl do kulturního pěstování se zaměřením na co největší přírodní podobu rostlin . Itálii si pak nalesl složením velmi podobné břidlice ve kterých pěstuje své kaktusy.


I v této náročné době se nám podařilo zajistit přednáškový sál. Sympozium se celkem podařilo . Přednášky byly zajímavé a setkaly se dobrým ohlasem .
Všechny přednášky jsou zaznamenané a budou po zpracování k mání na DVD . Po zpracování přednášek budou inzerovány v seznamu přednášek na DVD v naší knihovně

B.S.
foto ze sympozia 2023