Sympozium 2019
přednášky přednášející
Kaktusy Nového Mexika Steven Brack (USA)
Suklenty Arabie (Soudská Arabie , Jemen , Oman) Alan Butler (E)
Conophytum a vegetace Severního a Západního Kapska Jaromír Chvastek
Peru Franz Kuehhas (A)
Tradiční pražské sympozium se uskutečnilo 30.března v přednáškovém sále Městského úřadu Prahy 8 Libně v ulici U Meteoru 6/147. Úvodní slovo měl předseda pražského spolku Ivan Běťák . Přivítal přednášející , účastníky a seznámil nás s programem sympozia .
Záznam přednášek zajistil Karel Halbich . DVD bude k mání ve spolkové knihovně .
Kaktusy Nového Mexika - Steven Brack (USA)


Sympozium zahájil svou přednáškou velice úspěšný pěstitel a cestovatel Steven Breck . V Novém Mexiku vybudoval a dlouhá léta vedl podnik Messa garden . Zajímal se jak o sukulenty tak kaktusy . Naši cestovatelé často navštěvovali jeho pěstírnu nebo nakupovali semena . Probádal i lokality kaktusů Nového Mexika a sledoval tvrdé klimatické poměry , které musí zdejší kaktusy snášet. Velice chladné a vlhké zimy a suchá horká léta . Všechny tyto poznatky a fotografie sklerocaktusů , pediokaktusů , echonocereusů a ostatních kaktusů přenesl do své přednášky. Nedávno prodal svůj podnik a užívá si důchodu . Bez kaktusů ale nezůstal a spolupracuje s kaktusáři Nového Mexika.
Sukulenty Arabie (Soudská Arabie , Jemen , Oman) - Alan Butler

Druhá přednáška od Alana Butlera nás přenesla do Arábie oblati Soudské Arabie , Jemenu a Ománu . Sukulentáři méně navštěvované území nabízí pestrou škálu sukulentních rostlin . Viděli jsme andénia senecia a pohledné zástupce stapelií : Caralluma , Rhytidocaulon , Orbea a Huernia. Alan Butler navštěvoval Arabii již od roku 1972 tak jsme mohli srovnávat i vývoj této dnes neklidné oblasti.
Conophytum a vegetace Severního a Západního Kapska - Jaromír Chvastek

V roce 2010 jsme se spolkem navštívili sbírku Jaromira Chvastka . V tu dobu byl skleník plný kaktusů . Před šesti lety se zapálil pro conophyta a od té doby navštěvuje pravidelně JAR . V přednášce pečlivě zmapoval a ukázal jednotlivá známá naleziště Conophyt . U těchto rostli je těžké odhadnout ten správný čas návštěvy lokality . Některé snímky z nalezišť byly v klidové fázi a neukázaly pravé kouzlo těchto rostlin. Velké omezení průzkumu lokalit je dáno také tím že většina pozemků je oplocená a ne snadno se shání povolení vstupu.


Peru - Franz Kuehhas

Poslední přednáška Franze Kuehhase nás provedla hystorickými památkami a vysokohorskou florou Peru . Velmi pestrá škála kvetoucích rostlin , tiladsie , pheferonie , orchideje a další zástupce různých rodů. Z kaktusů jsme viděli především matukány , melocactusy a různé sloupovité kaktusy . Peru je krásná a zajímavá země která stojí jistě za návštěvu.


Program letošního sympozia byl zajímavý , na své si přišli jak příznivci sukuletů tak kaktusů . Přednášky byly velmi dobré kvality , vše plynule navazovalo bez dlouhého čekání .
Všechny přednášky jsou zaznamenané a budou po zpracování k mání na DVD . Seznam záznamů přednášek najdete na aktualizovaném seznamu. v knihovně.

B.S.
foto ze sympozia 2019