Sympozium 2017
přednášky přednášející
Rod Matucana Graham Charles (GB)
Flora severní Etiopie a Djibouti Roman Štarha
Mexiko 3x jinak - Yucatán, Baja California, centrální oblasti Zlatko Janeba
Jak hledati sukulenty v krajině Jižní Afriky Jakub Jílemnický
Tradiční pražské sympozium se uskutečnilo 25.března v přednáškovém sále Městského úřadu Prahy 8 Libně v ulici U Meteoru 6/147. Úvodní slovo měl předseda pražského spolku Ivan Běťák . Přivítal přednášející , účastníky a seznámil nás s programem sympozia . Bohužel se omluvil Rikus van Veldhuisen z Holadska a jeho přednášku o sukulentech Zimbabwe nahradil Jakub Jílemnický jihoafrickou přednáškou. Odpolední přednášky uváděl Luboš Berka . Záznam přednášek zajistil Karel Halbich . DVD bude k mání ve spolkové knihovně .
Rod Matucana - Graham Charles (GB)

První přednáškou zahájil program Graham Charles Velké Británie
Seznámil nás s rodem Matucana a jeho dosavadním tříděním . Viděli jsme jak rostliny přímo na lokalitách tak i rostliny v kultuře. Seznámil nás i s posledními novinkami tohoto rodu. Graham Charles vydal již několik publikací a má připravenou i knihu o rodu Matucana , ve které chce uvést revoluční třídění pomocí DNA . A tak milovníci rodu Matucana se mají na co těšit. Přednášku tlumočil Petr Pavelka .
Flora severní Etiopie a Djibouti - Roman Štarha

Druhé přednášky se zhostil svérázný cestovatel a velmi dobrý fotograf Roman Štarha . Přiblížil nám méně navštěvovanou oblast severní Etiopie a Djibouti , která není až tak bohatá sukulentní florou. Na dřívějších cestách navštívil i okolní státy a tak měl dobrý přehled . U některých rostlin upřesnil i výskyt jejich rozšíření. Je dobrý vypravěč a jeho přednáška byla poutavá a zajímavá doplněná fotografiemi různorodých živočichů .
Mexiko 3x jinak - Yucatán, Baja California, centrální oblasti - Zlatko Janeba

Zlatko Janeba první částí přednášky nás zavedl na poloostrov Yucatan . Rovinatá krajina s bohatou vegetací velkým množstvím orchidejí , bromelií a tilandsií . Mohli jsme vidět i jednu ze dvou mammillárií , které se zde mají vyskytovat. Druhá část byla z oblasti nejbohatší na kaktusy , centrální a severní části Mexika . V posledních letech dokázali v této oblasti objevit kaktusáři několik novinek . Fotografie s těchto lokalit ukazovaly jak obtížné je nalézt drobná těla kaktusů mezi kamením. Třetí zastavení na poloostrově Baja California , zde jsme sledovali převážně větší zástupce kaktusů a sukulentů .


Jak hledati sukulenty ( Haworcie ) krajině Jižní Afriky - Jakub Jílemnický

Jakub Jílemnický veselou formou přiblížil co čeká na cestovatele , kteří se chtějí vydat poznávat nepoznané . Jak plánovat cestu s využitím map a satelitních snímků a také to že ve hře je i náhoda , kus štěstí a nachozené kilometry . Jakub Jílemnický je specialista na rod Haworthia a Gasteria a tak jsme viděli převážně lokality s těmito rostlinami . Jižní Afrika je však bohatá na sukulenty a tak jsem mohli pozorovat i ostatní zástupce zajímavých sukulentních rostlin .


Program letošního sympozia byl vyvážený , na své si přišli jak příznivci sukuletů tak kaktusů . Přednášky byly velmi dobré kvality , vše plynule navazovalo bez dlouhého čekání .
Všechny přednášky jsou zaznamenané a budou po zpracování k mání na DVD . Seznam záznamů přednášek najdete na aktualizovaném seznamu. v knihovně.

B.S.
foto ze sympozia 2017